Destinace

Chcete odpočívat na pláži, prozkoumat zajímavá evropská města anebo se vydat za poznáním nedotčené přírody? Vybrali jsme pro vás několik tipů, kam se můžete podívat s rodinou, partnerem i přáteli. Do všech destinací můžete pohodlně cestovat přímými linkami z Letiště Václava Havla Praha.

 

 

Lisabon

Příjemné počasí, výborné restaurace, historie i moderní architektura. To je Lisabon, nejzápadnější hlavní město na evropské pevnině u pobřeží Atlantského oceánu. Jeho historická část patří mezi architektonické skvosty celého Portugalska. Zejména Belémská věž ve tvaru lodi, stojící osaměle na pobřeží řeky Tejo, se stala symbolem všech portugalských mořeplavců a objevitelů.

Kontrast mezi historickou částí a tou moderní Parque das Nações (Park národů), je zřejmý na první pohled. Celá tato čtvrť byla od základu přestavěna pro světovou výstavu EXPO 1998. U jeho příležitosti byl také otevřen most nesoucí jméno portugalského objevitele a mořeplavce Vasco de Gamy. Díky 17 km dlouhé konstrukci je stále nejdelším mostem Evropy. Mezi moderními budovami se vyjímá futuristická stavba největšího oceanária Evropy s přibližně osmi tisíci živočichy a rostlinami. V obrovské centrální nádrži můžete například obdivovat žraloky, rejnoky, tuňáky, mořské vydry a řadu dalších druhů.

Město:
Lisabon
PT

Dubaj

O Dubaji se hovoří většinou v superlativech spojených s monstrózními mrakodrapy, umělými ostrovy a nejluxusnějšími hotely. Město je plné kontrastů, na jedné straně tu najdete moderní architekturu a luxusní butiky, v části Bur Dubai zase objevíte tradiční arabské domky a starobylá tržiště. Okolní nehostinná poušť tu sousedí se zelenými parky a nejmodernějšími golfovými hřišti. A když vás Dubaj začne nudit, vyrazte do hodinu vzdáleného pohoří Hajar, kde koryta řek vytvářejí nádherné malé a střední kaňony, mezi nimiž se můžete projít nebo se v nich vykoupat. Za návštěvu stojí i historická vesnice Hatta s pevností ze 16. století a velikým tržištěm, kde ručně vázané koberce či keramiku.

Město:
Dubaj
AE

Tbilisi

Pokud zatoužíte po dobrodružnější cestě těsně za hranice Evropy, doporučujeme vyrazit na pár dní za poznáním do méně obvyklých destinací. Hlavní město Gruzie Tbilisi leží na úpatí hor a je považováno za perlu Kavkazu, kde se střetávají jednotlivé kultury i náboženství.

Centrum města tvoří náměstí Svobody s velkou sochou svatého Jiří a třída Rustaveli s budovami Národního muzea, opery a s obchody v západním stylu. Nakoupit můžete ale i nedaleko na místní tržnici a bleších trzích. Za navštívení stojí také Katedrála Nejsvětější Trojice. Nejlepší výhled na město a řeku Mtkvari nabízí starobylá pevnost Narikala s vysokými obrannými zdmi a obnoveným kostelem svatého Mikuláše. Můžete vyzkoušet tradiční sirné lázně s mramorovými soukromými bazénky a klasickými gruzínskými lázeňskými procedurami. Nenechte se odradit silným sirným zápachem, který k místnímu rituálu patří. Lázní je ve městě několik, nejznámější jsou však Sulfur Bath a sousední Royal Bath.

Město:
Tbilisi
GE

Reykjavík

Chcete se podívat na místo, kde se vám bude z pohledu na krásné přírodní scenérie tajit dech? Vydejte se na nejřidčeji osídlený ostrov v Evropě. Island je cestovatelským snem nejednoho z nás a právem ho můžeme nazývat fotografickým rájem. Na Islandu můžete obdivovat gejzíry a vodopády, vykoupat se v termálních pramenech, z paluby dříve rybářských lodí pozorovat velryby ve volné přírodě, ochutnat speciality místní kuchyně a přes zimu i pozorovat úchvatnou polární záři.

Za zmínku stojí například známá poušť Sólheimasandur s vrakem amerického letounu Dakota, ledovcová laguna, ledovec a pod ním ukrytá aktivní sopka Eyjafjallajökull, vodopády na řece Tungnáa nebo jedno z nejmagičtějších míst na světě a obtížněji dostupné Duhové hory. Žádná cesta není kompletní, pokud nevyzkoušíte geotermální lázně Blue Lagoon (Modrá laguna), které jsou necelou hodinu z hlavního města Reykjavík.

Město:
Reykjavík
IS

Menorca

Chcete poznat nádherné malé pláže, na kterých si nebudete tlačit s velkým davem turistů a zároveň si vychutnat přírodu? V tom případě je Menorca tím pravým pro vás. Z Baleárských ostrovů je pravděpodobně méně známá, ale výjimečná. Více než dvě třetiny ostrova totiž tvoří nedotčená příroda, kterou doplňují i záhadné a unikátní stavby tzv. talayoty, pozůstatky věžovitých kuželů neznámého původu.

Jižní část ostrova nabízí neopakovatelný pohled na azurově modré moře a na malé pláže. Ty jsou často ukryté v romanticky vyhlížejících zálivech pod strmými útesy. Menorca je i pravým rájem pro potápěče, nezapomeňte si přibalit do kufru výbavu. Průzkum podmořských jeskyň nemůžete vynechat. Rádi sportujete? Menorca je ideální i pro cykloturistiku. Ve vnitrozemí se malé kopce střídají s rovinami, Menorku tak na kole projedete za pár dní. Můžete si udělat zastávky v malebných vesničkách Mercadalu nebo Ferreries, kde se zastavil čas.

Město:
Menorca
ES

Nice

Světově proslulé přímořské letovisko Nice patří mezi nejnavštěvovanější místa na světě. Je spojením klidu, pohody, odpočinku, ale i luxusu a zábavy. Zdobí ho nejen azurově modré moře, písčité pláže a vybrané jídlo, ale i pětihvězdičkové hotely, drahá auta v ulicích a butiky významných světových módních návrhářů. Pobřeží lemuje nádherná písčitá pláž a více než 4 km dlouhá promenáda Promenade des Anglais (Anglická promenáda).

Samostatnou kapitolou je zdejší gastronomie. V restauracích na vás čekají livrejovaní číšníci, jídla moderní i tradiční francouzské kuchyně a samozřejmě nemohou chybět ani chutná francouzská vína. Ta neodmyslitelně patří nejen ke zdejším prvotřídním pokrmům, ale hlavně ke stylu života a romantickým večerům. Z památek stojí určitě za návštěvu místní hrad s okouzlujícím výhledem na celé město nebo katedrála Cathédrale Stainte-Réparate vystavěná v 17. století.

Město:
Nice
FR